Logopeda

Logorytmika jest metodą wspomagającą terapię logopedyczną. Jest bardzo lubianą przez dzieci formą pracy nad ich aparatem artykulacyjnym, mową, słuchem, koordynacją wzrokowo-ruchową, orientacją w schemacie ciała oraz prozodią mowy. Podstawowym zadaniem ćwiczeń logorytmicznych jest nauka mowy powiązana z ćwiczeniami muzyczno- ruchowymi. Podczas ćwiczeń stymulowane  są ośrodki mózgowe odpowiedzialne za ruch –także ten w obrębie aparatu artykulacyjnego.

Zajęcia z logorytmiki prowadzone są dla uczniów klas pierwszych wspólnie przez logopedę, muzyka i nauczyciela edukacji zintegrowanej. Forma i przebieg dostosowane są ściśle do potrzeb dzieci. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach.

Uczniowie poprzez zabawę uczą się sprawnie wykonywać ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne i słuchowe dzięki dobrze utrwalonym nawykom oraz koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.

Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego też propozycja tego typu zajęć jest dla nich szczególnie atrakcyjna. Ćwiczenia logopedyczne połączone ze wspólnym śpiewem, tańcem oraz grą na instrumentach dają ogromną satysfakcję – zwłaszcza z możliwości tworzenia i wykonywania muzyki.

Zajęcia z logorytmiki:

• stymulują mowę i myślenie
  • wspomagają koordynację wzrokowo- ruchową
  • poprawiają koncentrację uwagi
  • pomagają w przyswojeniu orientacji w przestrzeni i czasie
  • uczą samodyscypliny

Zajęcia prowadzą:

• mgr Anita Kulig (logopeda, nauczyciel kształcenia zintegrowanego)
  • mgr Dorota Ślęzak (nauczyciel kształcenia zintegrowanego, oligofrenopedagog)