logo

(32) 6430826

ul. Żeromskiego 1

Olkusz, 32-305

07:00 - 16:30

Poniedziałek - Piątek

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – 23 KWIETNIA

W szkole zawsze obchodzimy go organizując szereg inicjatyw czytelniczych. Ze względu na zaistniałą sytuację proszę, przeczytajcie kilka słów na temat Światowego Dnia Książki, który przypada w czwartek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich od 1995 roku corocznie organizowany przez UNESCO. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

Data obchodów nawiązuje do dnia śmierci trzech wybitnych postaci, którymi są Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.  Inicjatorem pomysłu ustanowienia święta był wydawca z Walencji, Vincete Clavel Andres. Początkowo data święta miała zostać ustanowiona w dniu urodzin Cervantesa (7 października), jednak ze względu na całkowity jej brak pewności, ostatecznie ustalono datę na 23 kwietnia.

W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO corocznie przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Pierwszym miastem, które otrzymało zaszczytny tytuł był Madryt. W roku 2016 Światową Stolicą Książki został WROCŁAW.

Pierwsza międzynarodowa konwencja ochrony praw autorskich dzieł literackich i artystycznych miała miejsce w 1886 roku. Siedemdziesiąt lat później, od 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright, zaś Polska dołączyła do niej w 1976 roku. Znak „copyright” odnosi się do zastrzeżenia praw autorskich różnych dzieł wydawniczych. Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizowane są w Polsce wydarzenia promujące czytelnictwo książek i ochronę własności intelektualnej. W obchody angażują się przede wszystkim biblioteki, księgarnie czy instytucje naukowe.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego tekstu, spróbujecie w domu zorganizować np.: wspólne czytanie aby w ten sposób uhonorować święto książki.

Zachęcam także do zapoznania się z Ciekawostkami na temat książki w poniższym linku. https://biblioteka.pl/artykul/Ksiazkowe-ciekawostki/8943 /E. Gutkowska – Żak/

https://biblioteka.pl/artykul/Ksiazkowe-ciekawostki/8943

Accessibility Toolbar