logo

(32) 6430826

ul. Żeromskiego 1

Olkusz, 32-305

07:00 - 16:30

Poniedziałek - Piątek

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) aby promować literaturę piękną i grafikę wśród młodych czytelników. Od tamtej pory, co roku 2 kwietnia kolejne kraje są gospodarzami imprezy. Polska była nim w 1980 roku. Obecnie rolę tę pełni Litwa. Termin Święta Książki został wybrany nieprzypadkowo , jest to bowiem dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Jego baśnie znane są na całym świecie, wchodzą również do kanonu lektur szkolnych. 

W Polsce od 2001 roku aktywnie w obchodach święta Książki uczestniczy fundacja ABCXXI w swojej kampanii  społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, podnosząc tym samym świadomość społeczną dotyczącą roli czytania w rozwoju dziecka.

Ilustrator i pisarz z Litwy Kęstutis Kasparavicius przekazał wszystkim życzenia:

„W międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi czytelnikami – dla książek”

Dołączam padlet dotyczący twórczości H.Ch. Anersena, z którego dzieci klikając na poszczególne chmurki zamieszczone na plakacie mogą sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą twórczości autora, rozwiązać quiz, obejrzeć baśń „Świniopas”

Życzę udanej zabawy.

https://view.genial.ly/5e82e367a8bed70dad09ff5b/interactive-image-miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci?fbclid=IwAR3lXm3wZfEneWTrB9dUhTy_sjxJRegqqhjHuJQBzeXeqAQhHzPNS0Nqdbk

Accessibility Toolbar